Nasze Doule - od lewej: Dorota Frydel, Agata Dżaman i Małgorzata Szmygin.

Jesteśmy Doulami ze Stowarzyszenia Doula w Polsce. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 15 listopada 2011 roku. Od czerwca 2012r. jest członkiem European Doula Network.

Powstało, by zrzeszać i kształcić wysoko wykwalifikowane doule, kandydatki na doule oraz osoby wspierające ideę doulowania. Stowarzyszenie stawia sobie za cel również promowanie dobrych praktyk i zwyczajów okołoporodowych oraz świadomego i zaangażowanego rodzicielstwa.

Głównym celem doul ze Stowarzyszenia jest wspieranie kobiet i ich rodzin na czas ciąży, porodu i po porodzie.

Doula - asystentka kobiety w czasie ciąży i porodu, jest oficjalnie uznanym zawodem.
Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, które weszło w życie 1 stycznia 2015 r.

Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, emocjonalne, fizyczne i informacyjne wsparcie na czas porodu kobiecie rodzącej. Doula rozumie i chroni fizjologiczny przebieg porodu, odpowiada na emocjonalne potrzeby kobiety na każdym jego etapie. Pozostaje z rodzącą przez cały czas trwania porodu, towarzyszy jej w pierwszych dniach macierzyństwa. Doula zajmuje się również osobą bliską, która towarzyszy rodzącej. Badania wykazały, że obecność douli skraca czas trwania porodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji i ułatwia karmienie piersią.

Statystyki mówią same za siebie....

Obecność Douli przy porodzie:

 • zmniejsza odsetek cięć cesarskich o 50 %
 • zmniejsza odsetek porodów kleszczowych o 40 %
 • zmniejsza ilość podanych środków przeciwbólowych o 30 %,
 • zmniejsza liczbę próśb o znieczulenie o 60 %
 • skraca czas porodu o 25 %
 • zmniejsza ilość podanej oksytocyny o 40 %

Doula to nie współczesny wymysł, to ktoś znany od zawsze. Wspierająca kobieta, która rozwiewała ciążowe wątpliwości, pomagała w trakcie porodu, w razie problemów uczyła karmić nowo przybyłe na świat dziecko i opiekować się nim, wspierała mamy w trudnych początkach macierzyństwa. Czasem była akuszerką, a czasem po prostu była dla samej kobiety i jej poczucia spokoju. Tę rolę pełniły matki, siostry, przyjaciółki, ktoś z kim bliski i intymny kontakt nie zawstydzał, a dawał poczucie bezpieczeństwa.

Do głównych zadań douli należy zapewnienie emocjonalnego wsparcia i komfortu rodzącej przez cały czas trwania porodu. Doula pomaga kobiecie przejść przez poszczególne etapy porodu, wzmacnia w niej poczucie wiary we własne siły, wspiera jej decyzje, dodaje otuchy. Pomaga w radzeniu sobie ze skurczami czy w prawidłowym oddychaniu. Jest też z nią w fizycznym kontakcie, dotyka ją delikatnie lub masuje, by przynieść jej ulgę. Czuwa nad niezakłóconym przebiegiem porodu, proponuje niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego, daje poczucie bezpieczeństwa rodzącej, będąc cały czas tylko dla niej.

Nieoceniona obecność Douli przy porodzie sprawia, że poród staje się dla kobiety pozytywnym i wzmacniającym przeżyciem.

Rola douli nie kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Tuż po porodzie czuwa nad pierwszym kontaktem "skóra do skóry" między matką a dzieckiem i dba o to, aby karmienie piersią rozpoczęło się w sposób naturalny. Dba o komfort matki również po porodzie. Odpowiada na pytania i wątpliwości młodych rodziców. Po porodzie, już w domu, może pomóc w kąpieli i pielęgnacji noworodka, wesprzeć w karmieniu piersią, nauczyć masażu niemowlęcego albo noszenia w chuście. Doula pomaga młodym rodzicom w wejściu na drogę świadomego i przepełnionego bliskością rodzicielstwa.

Centrum Edukacji Okołoporodowej to jedyne miejsce w Szczecinie, gdzie można spotkać aż trzy wykwalifikowane doule ze Stowarzyszenia Doula w Polsce. Jeżeli chcecie zasięgnąć porady Douli i umówić się na indywidualne spotkanie możecie do nas zadzwonić lub napisać.

 • Dorota Frydel - tel: 509 508 109 info@szkolarodzenia-ceo.pl
  Doula, Instruktorka Aktywnej Szkoły Rodzenia i Masażu Dziecięcego, założycielka CEO. Na co dzień spełniona Żona i Mama dwójki dzieci. Wierzy, że pozytywny poród leży w mocy każdej kobiety i tak naprawdę zaczyna się w głowie. Z wielkim sercem i pasją wspiera kobiety i ich partnerów w okresie okołoporodowym, prowadząc kameralną Szkołę Rodzenia "Nowe Życie" oraz indywidualne spotkania i warsztaty przed i po-porodowe, a także ćwiczenia fizyczne oraz relaksacyjne dla kobiet w ciąży i po porodzie. Z wrodzoną empatią towarzyszy w porodach, a potem wspiera rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa.
 • Małgorzata Szmygin - tel: 783 974 779 malgorzataszmygin@o2.pl
  Doula, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, Dietetyk i Instruktorka Masażu Shantala. Prywatnie szczęśliwa Żona i Mama trójki dzieci. Towarzyszy i wspiera szczególnie w okresie poporodowym. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i oddaniu dla wielu kobiet znana jako "Anioł, ratujący karmienie piersią". Umacnia wiarę w rodzicielskie kompetencje, widzi potrzebę "matkowania" matkom we wczesnym okresie macierzyństwa i wskazuje możliwe sposoby na rozwiązanie ewentualnych problemów. Promuje rodzicielstwo bliskości jako podstawę do nawiązania silnej więzi między dzieckiem, a rodzicem oraz wpływem tych relacji na całe przyszłe życie.
 • Agata Dżaman -tel: 600 495459 agata.dzaman@gmail.com
  Doula w trakcie Certyfikacji i Doradca Chustowy. Od wielu lat aktywnie zaangażowana w szerzenie idei kangurowania i chustonoszenia, jako jednego z naturalnych sposobów tworzenia więzi między maleństwem i jego rodzicami. Doświadczona i aktywna Mama trójki dzieci, chustująca swoje dzieci już od narodzin pierwszego z nich. Towarzyszy podczas porodu, niosąc wsparcie na każdym jego etapie. Wierzy w siłę kobiety, w jej sprawczość – dlatego bardzo istotne jest dla niej wzmocnienie pewności siebie i zaufania do własnego instynktu i ciała. W pierwszych dniach rodzicielstwa służy profesjonalną pomocą nie tylko z zakresu chustonoszenia.

"Gdyby Doula była lekiem, nieetyczne byłoby niepodawanie go." - dr K. Kennel