Nasza Kadra

"Tworzymy zespół profesjonalistów, stale uczęszczających na liczne kursy, szkolenia, warsztaty, konferencje naukowe, zjazdy i sympozja, dotyczące tematyki okołoporodowej. Wykonujemy swoją pracę z Sercem, mając na uwadze dobro drugiego człowieka."

mgr Dorota Frydel

właścicielka i założycielka Centrum Edukacji Okołoporodowej.

Pedagog, edukator okołoporodowy, Instruktorka Szkoły Rodzenia, Doula, Instruktorka Masażu Dziecięcego oraz Instruktorka Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Fitness.

Z wykształcenia jestem pedagogiem, ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego (1995 r.) Jestem też absolwentką studiów podyplomowych "Edukacja w opiece okołoporodowej" Wydziału Nauk o Zdrowiu na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym (dawny PAM) w Szczecinie (2011 r.)

Ogromne zainteresowanie tematyką okołoporodową pojawiło się przed urodzeniem drugiego dziecka, wtedy też zrodził się pomysł założenia własnej Szkoły Rodzenia. Swoją wiedzę, a zarazem pasję postanowiłam wykorzystać w edukowaniu przyszłych rodziców, by przygotować ich na najważniejszy moment w życiu, narodzenie dziecka.

Stałam się Instruktorką Szkoły Rodzenia. Ukończyłam kurs doskonalący w zakresie profesjonalnego przygotowania do prowadzenia zajęć w Szkole Rodzenia z zakresu prokreacji ekologicznej rodziny, propagowania i wspierania karmienia piersią oraz psychofizycznego przygotowania rodziców do aktywnego uczestnictwa w porodzie w Fundacji Zdrowia Ziemi Łódzkiej w Łodzi im. profesora W. Fijałkowskiego (2010 r.)

Jednak najwięcej wiedzy i umiejętności zdobyłam w Fundacji Rodzić po Ludzku w Warszawie, od kilku lat uczestniczę tam w wielu szkoleniach i warsztatach, jak:

• Szkolenie instruktorskie "Sztuka prowadzenia aktywnej Szkoły Rodzenia - podstawy" FRpL (2010 r.)
  • Kurs szkoleniowy "Profesjonalna opieka nad kobietą i dzieckiem po porodzie - profilaktyka nietrzymania moczu, rozwoju małego dziecka, masaż dziecięcy i laktacja" FRpL (2011 r.)
  • Warsztat szkoleniowy "Akupresura i masaż w opiece nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu" FRpL (2012 r.)
  • Warsztat "Zastosowanie chust Rebozo", FRpL (2013 r.)

Jestem również Instruktorką Masażu Dziecięcego, ukończyłam kurs "Masaż dziecięcy - wspierający dotyk. Szkolenie z masażu dziecięcego" w FRpL w Warszawie (2012 r.). Na co dzień masuję swojego synka.

Postanowiłam nie poprzestawać na przygotowaniu do porodu, ale w nim towarzyszyć. Jestem bardzo empatyczną osobą, co pomogło mi stać się Doulą i wspierać kobiety emocjonalnie i fizycznie podczas cudu narodzin. Wzięłam udział w profesjonalnym szkoleniu "Wspierające towarzyszenie kobiecie rodzącej - podstawowe umiejętności w pracy douli" zorganizowanym przez FRpL (2012 r.), prowadzonym przez dwie doświadczone trenerki z Holandii. Jestem też członkinią Stowarzyszenia Doula w Polsce z siedzibą w Warszawie, zrzeszającego wykwalifikowane i przeszkolone doule z całej Polski.

Ukończyłam kurs na Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Fitness w Polskiej Akademii Sportu z siedzibą w Warszawie (2012 r.), dający mi uprawnienia zawodowe do prowadzenia ćwiczeń ruchowych (legitymacja instruktora fitness). Dodatkowo uczestniczyłam w szkoleniach, dotyczących prowadzenia ćwiczeń z kobietami w ciąży:

• "Bezpieczna aktywność przyszłych mam" (ćwiczenia z zastosowaniem piłki, Pilatesu i Jogi) w Fitness College w Warszawie (2012 r.)
  • "OM MAMA PLUS - fitness dla kobiet w ciąży", OPEN MIND, Szczecin (2013)

Dodatkowo uczestniczyłam w zjazdach i konferencjach naukowych, jak:

• XII Zjazd Szkół Rodzenia, Polskie Centrum Edukacji, Kołobrzeg (2012 r.)
  • Konferencja "Nowy standard w położnictwie - o pozycjach wertykalnych, pierwszym kontakcie i wdrażaniu dobrych praktyk" Fundacja Rodzić po Ludzku, Szczecin (2013 r.)
  • Konferencja Szkoleniowa "Laktacja i doula w Polsce", Stowarzyszenie Doula w Polsce, Warszawa (2013 r.)
  • II Konferencja Członkowska "Doulowanie na co dzień", Stowarzyszenie Doula w Polsce, Warszawa (2013 r.)
  • Konferencja Regionalna "Szkoła Rodzenia dla Każdej Mamy - edukacja i profilaktyka", Polskie Centrum Edukacji, Warszawa (2013 r.)

Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci - 16-letniej Marty i 5-letniego Huberta. Lubię podróżować, najbardziej ze swoją najbliższą rodziną. W wolnym czasie uczęszczam na zajęcia taneczne, preferuję też formy aktywnego wypoczynku, jak jazda na nartach czy pływanie. Interesuję się psychologią, zwłaszcza prenatalną, nawiązaniem pierwszego kontaktu rodziców z dzieckiem poprzez dialog, słuch czy dotyk, jeszcze przed urodzeniem.