Program zajęć - kurs pełny

Po każdych zajęciach teoretycznych odbywają się zajęcia praktyczne, w tym ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem m. in. piłki, Pilatesu i Jogi oraz ćwiczenia oddechowe, a także relaksacyjne z elementami wizualizacji, które mają za zadanie przygotować ciało i umysł do porodu. Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia!

Tematyka spotkań:

• Poznajmy się! Ciąża - wspólne 9 miesięcy.

Na pierwszych zajęciach poznajemy się nawzajem, przedstawimy Wam cele i program zajęć Szkoły Rodzenia, zapytamy też o oczekiwania względem kursu.
    W drugiej części zajęć dowiecie się czym charakteryzują się poszczególne trymestry ciąży, jak zmagać się z ciążowymi dolegliwościami i huśtawkami nastroju. Powiemy też o prawidłowym odżywianiu w ciąży oraz roli ruchu dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka. Pokażemy jak można nawiązać kontakt z dzieckiem jeszcze przed narodzeniem - malowanie brzuszków:)

• Przygotowanie do porodu. Masaż Rebozo oraz rola Douli w porodzie.

Pomożemy Wam spakować torbę do szpitala oraz sporządzić plan porodu. Zapoznamy z niefarmakologicznymi i farmakologicznymi metodami łagodzenia bólu porodowego. Pokażemy elementy masażu chustą Rebozo. Przygotujemy Was do aktywnego porodu oraz powiemy o wspierającym towarzyszeniu Douli przy porodzie.

• Fizjologia porodu - zajęcia z położną.

Dowiecie się co to są skurcze przepowiadające, a jak rozpoznać pierwsze symptomy porodu i kiedy jechać do szpitala. Omówimy etapy porodu, pozycje wertykalne, kiedy potrzebne jest cesarskie cięcie oraz jakie zalety ma poród w wodzie. Będzie również mowa o pierwszym kontakcie tuż po porodzie i dlaczego jest on taki ważny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

• Czas połogu. Emocje po porodzie.

Będziemy rozmawiać o połogu, czyli o ważnych 6 tygodniach po porodzie, kiedy organizm kobiety dochodzi do formy sprzed ciąży. Dowiecie się, jak dbać o siebie w tym okresie, jak pielęgnować oraz jak radzić sobie z emocjami po porodzie, co to jest "baby blues" i czym różni się od depresji poporodowej. Powiemy też o powrocie płodności po porodzie i ponownym wejściu w partnerskie relacje.

• Pielęgnacja noworodka. Masaż niemowlęcy i antykolkowy.

Nauczymy Was pielęgnować Wasze maleństwo już od pierwszych dni życia. Powiemy jak przygotować kącik niemowlęcy i miejsce do kąpieli, nauczymy kąpieli, przewijania, ubierania oraz pielęgnacji całego ciała malucha, a także doradzimy jakich kosmetyków używać. Dowiecie się co to są stany przejściowe noworodka i jak sobie z nimi radzić. Poznacie też elementy masażu niemowlęcego, w tym masaż antykolkowy.

• Karmienie niemowlęcia - zajęcia z doradcą laktacyjnym i dietetykiem.

Będziemy rozmawiać o karmieniu piersią, o tym co zrobić, aby karmienie się udało. Poznacie pozycje do karmienia i ewentualne problemy z laktacją. Znajdziecie odpowiedzi na pytania: Jak często karmić i jak rozpoznać kiedy dziecko jest najedzone? Czy podać maluchowi butelkę lub kiedy najlepiej odstawić dziecko od piersi? Jaka jest odpowiednia dieta matki podczas karmienia piersią?

• Rozwój dziecka w pierwszym roku życia. Dieta BLW. Bankowanie krwi pępowinowej

Na tych zajęciach dowiecie się jak powinno rozwijać się Wasze dziecko w poszczególnych miesiącach życia i jakich umiejętności nabywa. Poznacie co to jest integracja sensoryczna i zrozumiecie jak ważna jest rola odruchów i zmysłów w prawidłowym rozwoju dziecka oraz rola raczkowania. Powiemy też o zaletach diety Bobas Lubi Wybór. W drugiej części zajęć prezentacja przedstawiciela Banku Komórek Macierzystych, dotycząca pobierania i bankowania krwi pępowinowej.

• Psychologiczna strona rodzicielstwa. Podstawy pierwszej pomocy. Zalety chustonoszenia.

To już ostatnie zajęcia w Szkole Rodzenia. W pierwszej części porozmawiamy jeszcze o psychologicznych aspektach bycia rodzicem, o ważnej umiejętności wejścia w nowe role po narodzinach dziecka oraz o rodzicielstwie bliskości. Powiemy też: Jak udzielić pierwszej pomocy przy zachłyśnięciu dziecka? Jak bezpiecznie przewozić swojego maluszka - wybór fotelika, wózka, nosidełka... Dowiecie się też jakie są zalety chustonoszenia dzieci. Na zakończenie podsumowanie zajęć w Szkole Rodzenia - rozdanie dyplomów i wypełnienie ankiet ewaluacyjnych.

• Krąg Opowieści Porodowych (KOP) - spotkanie rodziców z dziećmi już po porodzie.

Spotkanie w dowolnie ustalonym czasie, gdy wszystkie dzieci są już na świecie, dzielenie się doświadczeniami i wrażeniami z porodu oraz pierwszych tygodni bycia rodzicem. Mile widziane zdjęcia dzieci:)

Kręgi Opowieści Porodowych odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego uczestnictwa.

Po każdych zajęciach uczestnicy otrzymują materiały dotyczące poruszanego tematu oraz broszury informacyjne, publikacje z Fundacji Rodzić po Ludzku. Na zakończenie otrzymujecie Państwo dyplom ukończenia kursu, co stanowi miłą pamiątkę dla naszych absolwentów.

W przerwach między zajęciami zapewniamy wodę, ciastka, ciepłą herbatę lub kawę.