Program zajęć - kurs podstawowy

  • Poznajmy się! Ciąża - wspólne 9 miesięcy.

    Na pierwszych zajęciach poznajemy się nawzajem, przedstawimy Wam cele i program zajęć Szkoły Rodzenia, zapytamy też o oczekiwania względem kursu.
    W drugiej części zajęć dowiecie się czym charakteryzują się poszczególne trymestry ciąży, jak zmagać się z ciążowymi dolegliwościami i huśtawkami nastroju. Powiemy też o prawidłowym odżywianiu w ciąży oraz roli ruchu dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka. Pokażemy jak można nawiązać kontakt z dzieckiem jeszcze przed narodzeniem - malowanie brzuszków:)

  • Przygotowanie do porodu i poród.

    Pomożemy Wam spakować torbę do szpitala oraz sporządzić plan porodu. Zapoznamy z niefarmakologicznymi i farmakologicznymi metodami łagodzenia bólu porodowego. Pokażemy elementy masażu chustą Rebozo. Przygotujemy Was do aktywnego porodu oraz powiemy o wspierającym towarzyszeniu Douli przy porodzie.

    Dowiecie się co to są skurcze przepowiadające, a jak rozpoznać pierwsze symptomy porodu i kiedy jechać do szpitala. Omówimy okresy porodu, pozycje wertykalne, kiedy potrzebne jest cesarskie cięcie oraz jakie zalety ma poród w wodzie. Będzie również mowa o pierwszym kontakcie tuż po porodzie i dlaczego jest on taki ważny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

  • Czas połogu. Karmienie niemowlęcia.

    Będziemy rozmawiać o połogu, czyli o ważnych 6 tygodniach po porodzie, kiedy organizm kobiety dochodzi do formy sprzed ciąży. Dowiecie się, jak dbać o siebie w tym okresie, jak pielęgnować oraz jak radzić sobie z emocjami po porodzie, co to jest "baby blues" i czym różni się od depresji poporodowej. Powiemy też o powrocie płodności po porodzie i ponownym wejściu w partnerskie relacje.

    W drugiej części porozmawiamy o karmieniu piersią, o tym co zrobić, aby karmienie się udało. Poznacie pozycje do karmienia i ewentualne problemy z laktacją. Znajdziecie odpowiedzi na pytania: Dlaczego w ogóle warto karmić piersią? Czy podać maluchowi butelkę lub kiedy najlepiej odstawić dziecko od piersi? Czy istnieje odpowiednia dieta matki podczas karmienia piersią?

  • Pielęgnacja noworodka, masaż antykolkowy. O rodzicielstwie bliskości słów kilka.

    Nauczymy Was pielęgnować Wasze maleństwo już od pierwszych dni życia. Powiemy jak przygotować kącik niemowlęcy i miejsce do kąpieli, nauczymy kąpieli, przewijania, ubierania oraz pielęgnacji całego ciała malucha, a także doradzimy jakich kosmetyków używać. Dowiecie się co to są stany przejściowe noworodka i jak sobie z nimi radzić. Poznacie też elementy masażu niemowlęcego, w tym masaż antykolkowy.

    Porozmawiamy jeszcze o psychologicznych aspektach bycia rodzicem, o ważnej umiejętności wejścia w nowe role po narodzinach dziecka oraz o rodzicielstwie bliskości. Powiemy też o zaletach chustonoszenia oraz udzielaniu pierwszej pomocy małemu dziecku przy zachłyśnięciu.

    Na zakończenie podsumowanie zajęć w Szkole Rodzenia - rozdanie dyplomów i wypełnienie ankiet ewaluacyjnych.

  • Krąg Opowieści Porodowych (KOP) - spotkanie rodziców z dziećmi już po porodzie.

    Spotkanie w dowolnie ustalonym czasie, gdy wszystkie dzieci są już na świecie, dzielenie się doświadczeniami i wrażeniami z porodu oraz pierwszych tygodni bycia rodzicem. Mile widziane zdjęcia dzieci:)

Kręgi Opowieści Porodowych odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego uczestnictwa.

Po każdych zajęciach uczestnicy otrzymują materiały dotyczące poruszanego tematu oraz broszury informacyjne, publikacje z Fundacji Rodzić po Ludzku. Na zakończenie otrzymujecie Państwo dyplom ukończenia kursu, co stanowi miłą pamiątkę dla naszych absolwentów.

W przerwach między zajęciami zapewniamy wodę, ciastka, ciepłą herbatę lub kawę.